Vila plavca

 

 

Diplomová práca

 Autor :  Adriána Kristofčáková

 Vedúci diplomovej práce: Doc. Ing. arch. Jana Vinarčíková

 Miesto : Šafránová ulica, Bratislava

 Rok :     2009

 

Filozofia

 

...VODA, SLNKO, ODRAZ...

                                                                                                                                              ...VÝHĽAD.

 

Keď práve slnko ukryje svoje lúče v daždi, nevadí!

Veď vila, ktorú obývam je „Slnko“!

Slnko, ktoré odráža sa od hladiny vodnej.

Odraz odráža odraz a ja cítim...

 

...cítim sa ako „Plavec na morskom pobreží“!

 

 

 

Situácia

 

Objekt je situovaný v pokojnej časti Bratislavy, v blízkosti Horského parku. Jeho poloha je na rázcestí troch ulíc - Šafranová ulica, Srnčia ulica a Drotárska cesta. Hlavnú pešiu, aj automobilovú cestu tvorí Drotárska cesta, ktorá sa napája na Lamačskú cestu a smerom do centra na Slavín ako hlavný záchytný bod. Pozemok je situovaný na juhozápad. Celkovo je plocha pozemku veľmi svahovitá, ale pôvodný objekt tu vytvoril podmienky na stavbu kolmo vsadenú do vrstevníc. Tvar pozemku kopíruje danú situáciu a výhľad, umožňuje vidieť aj susednú zem Rakúsko. Hlavný výhľad sa však orientuje na Karlovú Ves a Mlynskú Dolinu. Hlavnú dominantu a kulisu výhľadu tvorí budova Slovenskej televízie.  Navrhovaný objekt je na pozemku situovaný v juhovýchodnej časti, odsunutý od Drotárskej cesty. Hlavný vstup pre peších a návštevu je orientovaný severovýchodne a vstup domáceho s automobilom je situovaný od Šafranovej ulice. Z južnej strany hranica pozemku lemuje s hranicou susedného pozemku.

 

Dispozično-prevádzková riešenie

 

Objekt  má obsahovo dve funkcie, bývanie a šport. Je rozdelený na tri zóny – tréningová zóna, denná zóna a nočná zóna. Pod tréningovou časťou sa myslí 1.P.P, v ktorom sa nachádza plavecký bazén, posilňovňa, sauna, sklad na plavecké pomôcky, relaxačná miestnosť. Toto podlažie slúži výhradne na tréningy, ktoré majiteľ domu organizuje pre menšie deti s talentom pre plávanie. Denná a nočná časť je určená len pre majiteľa domu a jeho rodinu. Dom bol navrhovaný pre muža v stredných rokoch po plaveckej kariére s rodinou- manželka a dve deti a pre jeho záľubu – plávanie.

 

1.P.P. – prvé podlažie je čiastočne zapustené v zemi. Z tohto podlažia je možné dostať sa na hlavnú terasu s plaveckým bazénom – priame napojenie. Toto podlažie je určené pre tréning a okrem toho je tu situovaná dvojgaráž a technická miestnosť.

Z 1.P.P. sa dostávame na vyššiu úroveň schodiskom alebo výťahovou plošinou. Podlažie obsahuje posilňovňu so šatňou a hygienickým zariadením, saunu, spoločenskú miestnosť, ktorá slúži na prezentácie, relax a výučbu mladých plavcov- prípadná druhá funkcia sú stretnutia s priateľmi. Na spoločenskú miestnosť je napojený sklad s plaveckými potrebami a hosťovská izba a šatňa v jednom s hygienickým zázemím.

 

1.N.P. – Toto podlažie je označené ako denná zóna a aj ako vstupné podlažie zo severovýchodnej strany. Z opačnej strany je vstup na malú terasu, ktorá je oddychovou časťou s malým bazénom a posedením. Zo závetria sa dostávame do zádveria a z neho je umožnený vstup do hosťovskej izby, technickej kúpeľne s WC  a hlavného priestoru domu. Odtiaľto je sprístupnený výťah a priamočiare schodisko na ďalšie podlažie. Spoločenský priestor je rozdelený na dve časti – obývaciu izbu a knižnicu s krbom na bioalkohol. Tento priestor je priamo napojený na kuchyňu a jedálenskú časť. Z knižnice je možné dostať sa do pracovne majiteľa domu.

2.N.P. – jedná sa o nočnú zónu. Toto podlažie je rodičovské, určené na oddych a spánok. Obsahuje len spálňu so šatňou prechodnou do rodičovskej kúpeľne. Z podlažia je prístupná aj terasa, ktorá môže slúžiť na čajové posedenia s priateľmi.

 

3.N.P. – nočná zóna určená deťom. Obsahuje dve detské izby so šatníkmi a spoločnou kúpeľňou prístupnou len zo šatníkov. Izby sú orientované na severovýchod a severozápad podobne ako pri rodičovskej spálni. Spojovacia chodba je presvetlená najmä zhora pomocou kopilitových prvkov a strecha je vegetačná – extenzívna, prístupná rebríkom z tohto podlažia.

 

Fasáda

 

Fasáda je kombináciou dreveného obkladu a pohľadových veľkoplošných betónových dosiek. Kotvené su na predsadenú ocelovú konštrukciu, ktorú nesie nosná konštrukcia stavby. Obvodové steny sú zateplené tzv. Nekontaktný zatepľovací systém. Časť v 1.P.P., pri ktorej sa nachádza plavecký bazén je obložená zrkadľujúcimi obkladmi. Okná sú plastové v striebornom prevedení. Prevažnú časť tvoria veľké okná L.1300mm v zoskupeniach. Vstupné dvere sú  bezpečnostné talianské dvere.

 

Zdroj: autorská správa

 
Najnovšie články