Round house, Bánovce nad Bebravou

 

Atelierová tvorba I, STU SvF

Autori :             Erik Schmikal

Vedúci práce:  Ing.arch.Miroslav Pavle

Miesto :           ul. Klementisova, Bánovce nad Bebravou

Rok :               2011/2012

 

Situovanie objektu je v svahovitom teréne s maximálnym prevýšením približne 4m. Objekt sa nachádza na okraji mesta v tichej časti na ulici s ďalšími novostavbami. Vchod objektu je situovaný na severo-západ.Účel stavby:  Rodinný dom je určený pre bývanie 4-5 ľudí vyššieho štandardu. Použité sú najmodernejšie technológie pri ktorých objekt spadá do kategórie nízkoenergetických domov.

Urbanisticko-architektonické riešenie:

Dizajn exteriéru sa drží zaoblených a prepojených línií ktoré pôsobia jemne. Dizajn tvoria veľké presklenné okná a dvere, najmä z južnej strany. Výška domu je približné rovnaká ako susedné objekty, teda nevyčnieva. Rodinný dom je 2/3 podlažný, kde prvé podlažie je na výškovej úrovni vstupu na pozemok (0m). Druhé
podlažie je z južnej strany tiež na úrovni terénu (3m) z dôvodu prevýšenia pozemku. Na prvom podlaží sa nachádza dvojgaráž, technická miestnosť a pracovňa. Pôdorys má tvar písmena L. Druhé podlažie slúži ako spoločenská časť a tretie podlažie ako súkromná časť. Tieto podlažia majú už pôdorysný tvar písmena T. V súkromnej časti na treťom podlaží sú 3 izby (spálňa a 2 detské izby) situované na juhovýchod až juhozápad. Na severovýchode je umiestnená hosťovská izba.  Na južnej strane objektu na úrovni terénu je zakomponovaná terasa s drevenou podlahou ktorá je spojená s bazénom.Stavebno-technologické riešenie:

Obvodové steny sú postavené z pórobetónu a zateplené PUR doskami. Špeciálna strecha je jednoplášťová zo železobetónovej konštrukcie, PUR izoláciou pričom je ako vrchná hydroizolácia použitá biela fólia mPVC. Vykurovanie a ohrev vody zabezpečuje tepelné čerpadlo, solárny systém a na dokurovanie interiérový krb. O vetranie sa stará vzduchotechnická jednotka s rekuperáciou. Objekt je napojený na verejný vodovod, kanalizáciu, el. energiu ale aj optický internet. Dom je a bezpečnostne zabezpečený alarmom a požiarnými hlásičmi.

 

Zdroj: autor

 

 

 

 

 

 
Najnovšie články