Mestská vila, Bratislava

 

Atelierová tvorba I. STU SvF

Autori :            Alena Šefčíková

Vedúci práce:  Ing. Pavol Pribylinec

Miesto :           Královské údolie, Bratisalava

Rok :                2011/2012

 

Mestská vila sa nachádza v prestížnej lokalite Bratislavy – Staré Mesto , na ul. Kráľovské údolie. Lokalita ponúka krásny výhľad na breh Dunaja, susedné Maďarsko a Rakúsko, výbornú dopravnú dostupnosť do centra mesta i na diaľničný obchvat, blízkosť komplexnej občianskej vybavenosti a rôznorodé možnosti aktívneho a pasívneho odpočinku.


Návrh objektu vznikol z postupného skicovania hmoty a následného riešenia dispozície. Objekt sa môže pochváliť svojim nepravidelným tvarom, ktorý vytvára nielen štíhle 1. NP ale aj 2. NP ktoré tvoria dve prevísajúce konzoly. Konzoly majú svoju funkciu, pričom v lete južná strana poskytuje ostré slnko, v zime hlboké presvetlenie interiéru 1. nadzemného podlažia. Rovnaké využitie má aj nepravidelné ukončenie obidvoch konzol pre 2. nadzemné podlažie, tvorené za pomoci žalúzií.  Tienenie jedálne na 1. NP a obývacej izby detí na 2. NP je riešené pomocou žalúzií prechádzajúcich obidvoma podlažiami.

 


Architektonické a dispozičné riešenie objektu je určené pre spolužitie 4 až 6 člennej rodiny. Dispozícia umožňuje individualitu bývania a sebarealizácie jednotlivých členov rodiny.


Pozostáva z dvoch nadzemných podlaží. Spoločenská časť je situovaná na 1.NP, súkromná časť na 2.NP a technicko-hospodárske zázemie objektu je situované v priestoroch garáže na 1. NP. Orientácia k svetovým stranám všetkých miestností  vyhovuje z hľadiska typológie.
Hlavný vstup do objektu je situovaný na sever a prístupný z ulice, ktorá je momentálne vo výstavbe. Ďalšie dva vstupy do objektu sa nachádzajú na terase. Na južnej strane pozemku sa nachádza bazén a samostatne stojací objekt navrhnutý pre wellness.

 

Zdroj: autor

 

 
Najnovšie články