Výstavný pavilón pre in[tér]vencie

 

 

 

Realizácia

Autori :    Tomáš Szőke (toito architekti) Peter Szilágyi

Miesto :   Nové Zámky

Rok :       2010

 

 

 

 

Od 8. októbra do 22. októbra 2010 mohla laická verejnosť a záujemcovia o súčasnú architektúru navštíviť výstavu k iniciatíve in[tér]vencie 2010, ktorá bola inštalovaná k nahliadnutiu v dočasnom pavilóne na Hlavnom námestí, priamo v centre v Nových Zámkov. Prostredníctvom projektu sme chceli prezentovať laickej verejnosti možnosti, ktoré kreatívna a  prístupmi rôznorodá architektúra prináša. 

            Výstavný pavilón je dočasnou stavbou vytvorenou pre výstavu iniciatívy in[tér]vencie 2010. Formu pavilóna ovplyvnili cena, možnosti a efektívnosť. Estetika prvkov ukazuje na nízke náklady. Priestorová konštrukcia je nosná/surová, výplňou sme sa snažili vytvoriť dekor/zjemňujúci prvok. Voľba materiálov ľahko dostupných, ľahko realizovaťeľných, lacných a malej hmotnosti, bez potreby náročnej dodatočnej povrchovej úpravy, s jednoduchým detailom a nulovým odpadom. Konštrukciu tvoria lešenárske rúry natreté bielym syntetickým  náterom, výplň biele trojuholíkové plachty z polyesteru. Celkový rozpočet na pavilón 166 Eur,sme mali stanovený dopredu, to bolo naše základné východisko pre jeho návrh.

            Nemenej dôležitou myšlienkou dopĺňajúcou samotný koncept celej výstavy a iniciatívy bolo umiestnenie pavilónu na Hlavnom námestí v Nových Zámkoch. Takto navrhnutý pavilón mal za cieľ hlavne pritiahnuť pozornosť verejnosti, ktorá sa bežne do galérie nedostáva a prezentovať vízie a myšlienky, otvoriť ľudom cestu k architektúre pod heslom “support your local architect“.

 

Základné údaje objektu:

* stavba: 3-4 osoby

* potrebný čas: cca 4-6 hod.

* konštruckia: lešenárske rúry priemeru 40mm, dl.4m a 6m / 32ks + 50 spojov

* výplň: biele trojuholíkové plachty z polyesteru, kúpené obchodnej sieti“ všetko pre domácnosť“ 3600x3600x3600mm / 12ks

* plastové úchytky

* biely akrylový náter

* celkový rozpočet 166€

 

foto * Tibor Szilágyi ml

 

video:

http://www.vimeo.com/16073879

www.youtube.com 

 

Zdroj: autori

          www.toito.eu

 

 

 
Podobné článkyNajnovšie články