Prvý panelový obytný dom

Realizácia

Autor :  Vladimír Karfík spolupráca:J. Harvančík, K. Šafránek, G. Tursunov

Miesto : Bratislava, Kmeťovo námestie

Rok :     1955

 

 

 

Aj keď prvé panelové domy začali vyrastať v Európe už po prvej svetovej vojne, na Slovensku (vtedy ČSR) sa panelákový boom začal v 60.tych rokoch výstavbou prvého  obytného panelového  domu v Bratislave na Kmeťovom námestí  (1955). Panelák , ktorý je dnes technickou pamiatkou, sa  svojím  rámovo – panelovým  systémom, a vtedy odvážnymi šiestimi poschodiami stal podstatnou a iniciačnou etapou v slovenskej architektúre. V dome sú dve komunikačné jadrá a typické podlažie tvorí šesť dvojizbových bytov.  Typ BA  postavili za tri mesiace a dodnes slúži svojim obyvateľom s priznaným vekom na fasáde domu.

Projekt vznikal pod záštitou profesora Vladimíra Karfíka, ktorý mal v oblasti už značné skúsenosti  z pôsobenia v Baťovej stavebnej kancelárii v Zlíne. S kolegami - architektom Georgom Tursunovom, statikom Jozefom Harvančíkom a technológom Karolom Šafránekom vytvorili experimentálny montovaný dom „Montdom“, s koncepciou založenou na prefabrikovanom celostenovom prvku s predpätým železobetónovým rámom, s priečnym nosným systémom.

Atika s jemnými ornamentami a reliéfy nad obidvoma vstupmi, sú jasnými znakmi doby, v ktorej prvý slovenský panelák vznikol. V interiéri je zachovaný mramorový obklad vo vstupných priestoroch a  pôvodné vstupné dvere do bytov, ktorých výtvarné stvárnenie je podobné ako priznané spevnenie nosnej konštrukcie.

Montovaný dom priniesol inováciu, ale podnietil aj výstavbu snáď najväčšieho panelového sídliska v strednej Európe – Petržalky a začiatok „nepopulárnych“ panelových sídlisk.

 

Panelák na M_P_BA

 

Literarúra:

M. Dulla, H. Moravčíková : Archtektúra Slovenska v 20. Storočí, Slovart 2002, s.185

M. Dulla : Slovenská architektúra od Jurkoviča po dnešok , Perfekt 2007, s.25

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=890228

http://sk.wikipedia.org/wiki/Typiz%C3%A1cia_(architekt%C3%BAra)

Foto - Jiří Reichl (1), Kupčuláková Katarína

 

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

 
Najnovšie články